Wielokulturowość

 

Jednym z elementów charakterystycznych dla naszej współczesności jest zjawisko wieloetniczności wyróżniającej się szczególnie w państwach, do których masowo napływają emigranci (przypadek Wielkiej Brytanii), lub też w państwach, w których na skutek różnych układów spowodowanych np. wojnami pozostaje wiele mniejszości (przypadek Europy Środkowo-Wschodniej).

 • Żyjemy w świecie wielokulturowym

  Wykład Ryszarda Kapuścińskiego wygłoszony po nadaniu tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego za wybitne zasługi w dziennikarskim i pisarskim dokumentowaniu, analizowaniu, przenikliwym komentowaniu zjawisk charakterystycznych dla świata przełomu wieków.

 • Wolność słowa czy prawa mniejszości?

  Kanada postrzegana jest zwykle jako kraj, w którym panuje wielokulturowa zgoda i harmonia. Jest ostatnim miejscem, w którym można by się było spodziewać, że mniejszość religijna chwyci za broń, a dziennikarz oskarży rząd o tłumienie wolności słowa.

 • Wielokulturowa wioska w Izraelu

  Kiedy w czerwcu 2006 r. Adam przyjechał do młodzieżowej wioski Yemin Orde jako wystraszony, oszołomiony 17-latek, był to koniec jednej długiej podróży i początek kolejnej. Jego odyseja zaczęła się cztery lata wcześniej, kiedy bojówka dżandżawidów napadła jego wioskę w Darfurze, zmuszając go do ucieczki przed śmiercią.

 • O antropologii międzykulturowej i edukacji europejskiej

  Małymi furtkami – o antropologii międzykulturowej i edukacji europejskiej opowiada profesor Joanna Nowicki w rozmowie z Tomaszem Ponikło.

 • Tożsamość i wymiana

  Rodzina mojego ojca zawsze żyła na pograniczu. Zasadniczo pochodzi z regionu Trento, gdzie mówiło się po włosku. Część rodziny do dzisiaj tam pozostała i jest dwujęzyczna. Inna część, która związała się z dynastią Habsburgów w okresie kontrreformacji, osiedliła się w Czechach, na granicy z Saksonią, kupując za niewielkie pieniądze dobra od protestantów, którzy zostali pobici i musieli opuścić te ziemie..- wywiad z Franzem von Thunem.

 • Tatarzy i Kurdowie

  Tatarzy i Kurdowie to dwa odmienne genealogicznie narody, nie posiadające własnego państwa, których reprezentanci rozsiani są na całym świecie.

 • Wielokulturowa Szwajcaria

  Korzenie Szwajcarii sięgają 1291 roku, kiedy zjednoczyły się trzy niemieckojęzyczne kantony Url, Schwytz i Unterwald. Organizm ten rozwijał się przez wieki, a do Konfederacji dołączały się kolejne kantony. Obecnie jest ich 23.

 • Nigeria

  Wywiad z Mohammedem Mahdi Shehu– krajowym sekretarzem organizacji Bridge Builders Association of Nigeria. Cel BBA to budowanie porozumienia między chrześcijanami i muzułmanami, bogatymi i biednymi, „na poziomie ulicy”, czyli w codziennym życiu Nigeryjczyków.

 • Wielokulturowość z perspektywy Kijowa

  Unia Europejska jest zasadniczo wielkim projektem wielokulturowym, który jednocześnie stawia pytanie o tożsamość i obawia się, że zwiększenie ilości różnych etnicznych grup w miastach europejskich niszczy ich oryginalne oblicze, kształtowane w ciągu stuleci. Tym, i podobnym problemom współczesnej Europy poświęcono już wiele projektów, konferencji czy opracowań naukowych.