Uchodźcy

 

Prawo międzynarodowe, nawet doskonałe, nigdy nie będzie w stanie zapobiec wybuchom wojen i konfliktów – podobnie jak prawo karne nie powstrzyma morderców przed dokonywaniem zbrodni… Innym problemem jest natomiast to, czy przepisy prawidłowo regulują sytuację uchodźców, umożliwiając im ochronę własnych praw, dochodzenie odszkodowań, słowem: łagodzenie skutków sytuacji, w której się znaleźli.

 • O międzynarodowej ochronie uchodźców

  Przez cały okres komunistyczny, my, Polacy, byliśmy beneficjentami systemu ochrony uchodźców opartego na Konwencji Genewskiej. Teraz przyszedł czas spłaty zaciągniętego wtedy długu. Z Romanem Wieruszewskim o międzynarodowej ochronie uchodźców rozmawia Marcin Żyła.

 • Sami wśród obcych ludzi

  21 grudnia 2007 roku rzecznik Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców (UNHCR) William Spindler powiedział na konferencji prasowej w Genewie, że w związku z wejściem Polski do strefy Schengen nastąpił ostatnio „drastyczny” wzrost liczby wniosków o przyznanie statusu uchodźcy. Dodał, że większość osób ubiegających się o azyl w Polsce to Ingusze i Czeczeni. Co stoi tymi stwierdzeniami? Jakie liczby, jakie ludzkie losy?

   

 • Polska jako kraj azylu

  Dla wielu z nas problem uchodźstwa wydaje się bardzo odległy. Kojarzymy go z wojną, prześladowaniami obecnymi gdzieś daleko poza granicami naszego kraju. Uważamy, iż nas ta kwestia nie dotyczy, zapominając, że uchodźcy byli zawsze obecni w naszej historii.

 • Być czy nie być…uchodźcą

  Projekt „Być czy nie być… uchodźcą?” jeszcze się nie skończył. W chwili obecnej jesteśmy po drugiej fazie: szkoleniu i wizycie studyjnej w ośrodku dla uchodźców. W projekcie bierze udział 13 osób z organizacji pozarządowych z całej Polski.

 • Muzułmanie i uchodźcy w polskiej szkole

  W Polsce mieszka ok. 20-25 tys. muzułmanów, większość z nich ok. 12-15 tys. to uchodźcy i osoby o tzw. statusie tolerowanym. W ciągu ostatnich kilku lat 90% uchodźców, którzy do nas przyjeżdżają pochodzi z Czeczeni. Są to muzułmanie. Ok. 50% osób starających się o status uchodźcy (lub tych, którzy taki status otrzymali) to osoby poniżej 18 roku życia. Chodzą do szkół z polskimi dziećmi.