Tragiczne losy narodu kurdyjskiego wpłynęły także na sytuację jego twórczości artystycznej (ludowej, literackiej, malarskiej czy filmowej), która do dziś dnia pozostaje światu tak mało znana. Mimo to ma jednak całkiem sporo do zaproponowania..... 

  • Siłacz Ali - bajka kurdyjska

    Kiedyś, dawno temu żył w pewnym mieście biedny człowiek o imieniu Ali. Z wyglądu był bardzo wysoki, barczysty, a swoimi ogromnymi rękoma mógłby zgiąć nawet żelazny pal. Kto spotykał Alego w górach brał go za olbrzyma.

  • Światło niczym miłość, ciemność niczym śmierć - o powieści M. Uzuna

    Zmarły w październiku 2007 roku kurdyjski pisarz Mehmed Uzun jest jednym z najwybitniejszych kurdyjskich twórców XX wieku. Urodzony w 1953 roku w Siverek (Kurdystan turecki), z powodów politycznych wyemigrował w 1977 roku do Szwecji, gdzie powrócił do utraconego w okresie młodości ojczystego języka kurdyjskiego (dialektu kurmandżi).

  • Półksiężyc - o filmie Bahmana Ghobadiego

    Film Bahmana Ghobadiego, a właściwie Qubadiego należy bez wątpienia do najwybitniejszych dzieł światowej kinematografii. Reżyser czerpie w nim z tradycji kurdyjskich, ale także w szerszym rozumieniu - mistycznych i muzułmańskich.