Historia stosunków turecko-ormiańskich jest trudna, zawikłana, ale bez wątpienia wymagająca dziś szczególnej uwagi i zaangażowania.

 • Ormianie i dzisiejsza Turcja

  Stosunki między Turcją i Armenią, a także Turkami i Ormianami trudno określić dziś w sposób jednoznaczny. Bez wątpienia relacje między państwami pozostają w dalszym ciągu negatywne, a główną kością niezgody jest kwestia uznania przez Turcję faktu ludobójstwa popełnionego na Ormianach w 1915 roku na zlecenie młodotureckiego rządu. Jednakże podkreślić należy, że dzieje i kultura Ormian składają się na wielokulturowy i barwny obraz Anatolii, który w żaden sposób nie może zostać dziś zakwestionowany.

 • Wolność gołębia. O Hrancie Dinku.

  Czuję się jak zastraszony gołąb, ale wiem, że w tym kraju nikt nie skrzywdzi gołębia - napisał Hrant Dink na kilka dni przed swoją tragiczną śmiercią - od potrójnej kuli wycelowanej w tył głowy, na długi czas przed 19 stycznia 2007 roku zaszczuty tysiącami nienawistnych maili, listów i telefonów.

 • O książce Hranta Dinka

  Książka Hranta Dinka, ormiańskiego dziennikarza zamordowanego w Turcji w 2007 roku, jest zbiorem jego refleksji na temat skomplikowanych stosunków ormiańsko- tureckich.

 • Tureckie tabu

  Tureccy intelektualiści wobec akcji przepraszania Ormian. Dnia 12 grudnia 2008 r. grupa tureckich intelektualistów rozpoczęła internetową kampanię wyrażania przeprosin za rzeź tureckich Ormian z czasów pierwszej wojny światowej.