Od kilkunastu już lat w Polsce ma miejsce ożywienie tatarskiego życia kulturalnego. W różnych miejscowościach, a zwłaszcza na podlasiu odbywają się festiwale, sesje popularnonaukowe, wystawy i festyny.

 • Przybyli Tatarzy do Sokółki...

  I rzeczywiscie, Tatarzy ponownie przybyli do Sokółki, ale przecież tym razem nie tylko oni. Tegoroczna bowiem, dziesiata już – zatem jubileuszowa! – Letnia Akademia Wiedzy o Tatarach Polskich była uroczystoscia miedzynarodową. Uczestnicy zjechali sie z rozmaitych stron Polski, a także spoza jej granic. Zawitali na Podlasie Tatarzy z litewskiego Wilna oraz z Ufy w dalekim Baszkortostanie. Gościli w Sokółce przedstawiciele mniejszosci narodowych i etnicznych: Karaimi, Grecy, Białorusini, Romowie. Było słonecznie, wesoło i - zgodnie z zapowiedzią organizatorów – lepiej niż w ubiegłym roku.

 • Tatarski zjazd w Sokółce 2009

  Znowu zajechali Tatarzy do Sokółki, a była to ich największa impreza w kraju, już XI Międzynarodowa Letnia Akademia Wiedzy o Tatarach Polskich. Trwająca od 7 do 9 sierpnia 2009 r. wpisała się w dwa ważne jubileusze: 400-lecie uzyskania praw miejskich przez Sokółkę oraz 330. rocznicę osadnictwa tatarskiego na Podlasiu. Docenił rangę Akademii Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, obejmując ją swoim honorowym patronatem.

 • Kolejne tatarskie spotkanie w Kruszynianach

  Za nami drugi już kruszyniański festiwal kultury i tradycji Tatarów polskich. Odbył się on 15 sierpnia 2009, a podobnie jak imprezy w ubiegłych latach zorganizowany był przez Dżennetę Bogdanowicz z Tatarskiej Jurty.

 • Powrót do wiary przodków

  15 sierpnia 2009 roku w meczecie w Kruszynianach odbyła się skromna, ale jakże wzruszająca i znacząca ceremonia.

 • Tatarska delegacja na Westerplatte

  1 września 2009 roku o godzinie 4,45 rozpoczęły się na Westerplatte uroczyste obchody 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Tu właśnie niewielka załoga polskiej składnicy wojskowej podjęła bohaterską walkę z wielokroć silniejszymi jednostkami hitlerowskimi. Dzisiaj stanowi dla Polski oraz świata symbol odwagi i patriotyzmu, poświęcenia w imię obrony najwyższych wartości.

 • O Tatarach - Konferencja w Toruniu

  W szacownym toruńskim Collegium Maius 10 i 11 września br. odbywała się Międzynarodowa Konferencja Naukowa Tatarzy Wielkiego Księstwa Litewskiego w języku, kulturze i historii.

 • Obchodziliśmy Ramadan Bajram

  Zakończył się błogosławiony miesiąc Ramadan i 20 września w salach modlitwy, meczetach i centrach muzułmańskich odbyły się uroczyste modlitwy.