• fot. M. Giedz
    fot. M. Giedz

SOS dla Hasankeyf - o projekcie

 

Projekt SOS dla Hasankeyf powstał według pomysłu dr Marii Giedz (dziennikarka, autorka książki Węzeł kurdyjski, wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku) we współpracy z dr Joanną Bocheńską (Pracownia Studiów Kurdyjskich IFO UJ, Fundacja Znak)oraz Nuran Yılmaz i innymi przedstawicielami kurdyjskiej inteligencji z Kurdystanu tureckiego. Jego realizacja odbyła się we wrześniu 2008. W ramach projektu dokonana została dokumentacja fotograficzna Hasankeyf i okolic, przeprowadzono wywiady z osobami zaangażowanymi w działalność przeciwko budowie tamy Ilısu, dziennikarzami, naukowcami, a także przedstawicielami władz regionalnych i centralnych. Jednym z celów projektu jest kampania informacyjna dotycząca Hasankeyf w Polsce, uświadamiająca wartość tego miejsca i konieczność jego ocalenia.

 

Zapraszamy do naszej galerii: Hasankeyf w fotografiach dr Marii Giedz

 

Petycja

 

Możesz podpisać petycję o umieszczenie miasta Hasankeyf na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Adresowany do władz tureckich i europejskich, oraz do światowej opinii publicznej dokument dostępny jest w języku tureckim, angielskim i niemieckim na stronie: www.hasankeyfesadakat.com
w zakładce imza at (tr. podpisz)

  • Hasankeyf

    Najciekawszym elementem Hasankeyf są wykute w skale jaskinie, których liczba zdaniem niektórych uczonych sięgać może nawet 8 tysięcy. Jaskinie tworzą tu prawdziwe osiedla. Ich historia sięga przynajmniej 8 wieku p. n. e, ale śmiało można snuć przypuszczenia o znacznie starszych korzeniach tego miejsca. Ciesząc się strategiczną lokalizacją, nad brzegiem ogromnej rzeki, w otoczeniu skalnego kanionu Hasankeyf już w starożytności stało się ważnym bastionem.

  • Wywiad z dr Ahmedem Yıldırımem, geografem z Uniwersytetu Dicle