• Ilter Rezan, Kraj, olej na płótnie
    Ilter Rezan, Kraj, olej na płótnie

Ali zmęczył się, zachciało mu się jeść. Podszedł do swego konia i wyciągnął zawiniątko z jedzeniem. Wyjął portret żony, najpierw chciał położyć go obok siebie, ale nie miał go o co oprzeć. Wtedy wyciągnął jeden placek i wetknął do niego obrazek. Potem wziął drugi placek i zabrał się do jedzenia. Jadł tak i rozmyślał o swojej żonie i o tym czy wróci żywy z wojny. Wtem skądś pojawił się pies, porwał placek razem z portretem żony i uciekł. Ali chwycił swoją szablę i rzucił się w pościg, za nic nie chciał stracić portretu Fatmy. Tymczasem pies puścił się prosto przez wiązki trzciny na drugą stronę rzeki. Nie zważając na nic Ali wbiegł za nim. Kiedy ogromna postać Alego z szablą w ręce pokazała się na brzegu nieprzyjaciela, ktoś krzyknął:
- Oto ich główny rycerz! Okrążcie go i czym prędzej złapcie!

I tak najlepsi rycerze nieprzyjaciela otoczyli Alego ze wszystkich stron. Ali musiał się bronić, jego ciosy powalały dziesiątki mężów. Nadciągnęła odsiecz, bowiem wezyr, jak tylko zobaczył, że Ali pobiegł z szablą w ręce przez rzekę, uznał, że pora zaczynać bitwę. Na jego znak całe wojsko przekroczyło rzekę po moście utworzonym z trzciny. Nieprzyjaciel nie oparł się niespodziewanemu atakowi i rzucił się do ucieczki. Siłacz Ali powrócił do domu jako zwycięzca. Czekała na niego żona, czekał padyszach i całe miasto.

Tak to Ali wyzbył się strachu i został prawdziwym Bohaterem-Siłaczem!

Wam też życzymy nigdy i niczego się nie bać.


Tłumaczenie z języka rosyjskiego, na podstawie baśni Ali-Bogatyr’ ze zbioru Ereba Szamiłowa Kurdskije narodnyje skazki, Detskaja Literatura, Moskwa 1967, Joanna Bocheńska

Strony: « Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7