Przychodzi baba do sądu i mówi, że mąż jej nie utrzymuje od 7 miesięcy. Owszem, łoży na dom, ale ona sama nie dostaje od niego żadnych pieniędzy. Zatem ona chce się rozwieść. Czy może? W Iranie może jej sie to udać.

 

Rozwód w islamie bywa podstępny. Chociażby dlatego, że własciwie trudno powiedzieć, który kraj na tym łez padole jest islamski w sposób własciwy. Poza wytycznymi koranicznymi rozwód regulują liczne fatwy oraz, oczywiście, sami sędziowie. Poza tym, ile krajów, w których islam jest religią głowną, tyle typów rozwodów. Ale nie bądźmy gołosłowni.

 

Iran. Uważany przez Zachod za kraj fundamentalistyczny, a tymczasem jest on swego rodzaju aberracją islamską. Prawa kobiet są z pewnością nie tym samym, co prawa kobiet na Zachodzie, choć i temu towarzyszą rozliczne mity, ale o nich kiedy indziej. Kobiety irańskie mają prawo rozwieść się z mężem z kilku powodów: seksualnych problemów męża, nieutrzymywania żony przez okres dłuższy niż 6 miesięcy, przysposobienia sobie kolejnej żony bez zgody żony pierwszej oraz złego traktowania żony, co sprawia, że jej życie małżeńskie staje się nie do zniesienia czy zasadniczej zmiany statusu żony po slubie (na gorszy). Innym powodem, równiez ważnym, jest uzależnienie od narkotyków czy alkoholu...więcej..>>

 

17/08/2011 @ 17:04