Palestyna oczami jej mieszkańca

 

Palestynę znamy z programów informacyjnych w telewizji. Znamy ją jako miejsce cierpienia i prawie codziennej wojny. Nie możemy sobie nawet wyobrazić normalnego życia tam. A jednak ono istnieje. Musi. Hasan Qwider ma 18 lat. Mieszka w Gazie. Poprosiłam go o udzielenie mi wywiadu na temat jego ojczyzny.

Niedługo zaczniesz swoje studia medyczne. Czy lekarz jest najbardziej pożądanym zawodem dla palestyńskich dzieci przez ich rodziców? Jakiej przyszłości życzą sobie dla swoich dzieci?

Cóż, tak, myślę, że lekarz jest najbardziej pożądanym zawodem dla dzieci. Ale nie każde z nich go zdobywa – tylko ci, którzy otrzymali wystarczająco dobre stopnie, by wstąpić do szkoły medycznej. Dzieci palestyńskie to marzyciele... Zawsze marzą o spokojnych, pozbawionym zbrojeń świecie. Dużo wycierpiały - teraz czas na świetlaną przyszłość.

Mieszkasz w Gazie. Skąd pochodzi nazwa tego miasta?

Nazwa „Gaza” ma wiele znaczeń. Niektórzy łączą ją Kananejczykami i tłumaczą jako „siłę”. Inni mówią, że Persowie nazwali miasto „Hazatote”, co znaczy „skarb”, ponieważ wierzyli, że był tu zakopany skarb. Arabowie nazwali je „Ghazzat Hashem” na cześć pradziadka Proroka Mahometa, który miał tu umrzeć podczas jednej ze swoich kupieckich wypraw.

Jaki jest krajobraz okolic Gazy? I jak wygląda miasto?

Po pierwsze, jest umiejscowione na wybrzeżu Morza Śródziemnego, między Egiptem i Izraelem. Gaza to miasto nadmorskie, otoczone drzewami, z piękną plażą. Po drugie, klimat jest umiarkowany, z łagodnymi zimami i latami ciepłymi po gorące. Do pewnego stopnia miasto wygląda jak większość miast arabskich...

Wyobraźmy sobie, że wchodzę do centrum miasta o 12:00 po południu. Co widzę?

12:00 po południu... Centrum Gazy byłoby bardzo zatłoczone... Ludzie byliby wszędzie. Jak wiesz, Gaza ma bardzo dużą gęstość zaludnienia i mały obszar.

Czy Palestyńczycy są gościnni? Jak czułby się europejski turysta w Gazie?

Pewnie, że Palestyńczycy są gościnni. Przyjmują wszystkich gości, niezależnie od ich narodowości. Niestety, nie mamy zbyt wielu europejskich turystów. Mamy tylko europejskich dziennikarzy, ale bardzo kochają oni Gazę. Gościłem wielu Europejczyków w swoim domu. Uwielbiam robienie interesów z Europejczykami i innymi cudzoziemcami.

Jakie są najciekawsze miejsca do odwiedzenia w mieście?

Jest mnóstwo miejsc do zobaczenia w Gazie...( związanych z historią, kulturą i tych zupełnie nowych). Na przykład: Meczet Assayed Hashem, Grecki Kościół Ortodoksyjny, Targ Qayssaria, Tel Almantar, Pałac Basha, Hamam Assmara, mozaikowa podłoga w Alablakhih Tel ogoul.

Jaki jest najczęstszy temat rozmów na ulicy?

Polityka, polityka, polityka... Polityka to wszystko w Gazie, zwłaszcza po konflikcie, jaki zdarzył się między dwiema partiami w Gazie...

Strony: 1 2 3 Następna »