Fragment czatu:

 

eminek1: Dzień dobry, Panie Ambasadorze. Ukraina, jako była republika Związku Radzieckiego, wciąż jest umiejscowiona w świadomości wielu Polaków jako kraj, obok na przykład Białorusi, typowo radziecki. Osobiście uważam to za oczywisty przeżytek - tak nie jest, Ukraina jest już niepodległym państwem. Ale stare nawyki pozostają. Jak, Pana zdaniem, teraz wyglądają stosunki polsko-ukraińskie i ukraińsko-rosyjskie.

Ołeksandr Nykonenko: Stosunków polsko-ukrainskich nie można stawiać w jednym szeregu ze stosunkami ukraińsko-rosyjskimi. Stosunki z Polska są nowoczesne i pozbawione obciążeń, a stosunki z Rosją są obciążone przeszłością, dążą bardziej do przeszłości niż do przyszłości. Ale nie możemy nie zauważyć, że i one się rozwijają, są dynamiczne. Patrząc na stosunki polsko-ukraińskie musimy patrzeć na nie w perspektywie europejskiej, w perspektywie integracji, jaka się dokonuje. Stosunki są jak najlepsze i się cały czas rozwijają.

Przemek5: Czy władze ukraińskie kierują swoje sympatie bardziej na zachód czy też do Rosji? Czy jest to zbliżone do współpracy rosyjsko-białoruskiej?

Ołeksandr Nykonenko: Mogę odpowiadać słowami prezydenta Ukrainy Leonida Kuczmy, który wielokrotnie deklarował, że wyborem Ukrainy jest Zjednoczona Europa, co nie wyklucza, naszych interesów wobec rozwoju tradycyjnych stosunków z naszymi sąsiadami jak Białoruś i Rosja. Przyszłość i powodzenie Ukrainy jest w harmonijnym pojednaniu europejskiego wyboru Ukrainy jako celu strategicznego z rozwojem współpracy z Rosją i innymi krajami.

Przemek: Dzień dobry, czy mógłby Pan napisać jakie są minusy ewentualnego wstąpienia Polski do UE, z punktu widzenia interesów Ukrainy?

Ołeksandr Nykonenko: Dziękuję bardzo za to ciekawe pytanie. Myślę, że dla Polski na obecnym etapie jest bardzo ważne, żeby proces wstąpienia do Unii Europejskiej nie był przyczyną zmniejszenia intensywności stosunków z Ukrainą. Bardzo ważne jest abyśmy mogli z polskimi partnerami stworzyć nową koncepcję stosunków bilateralnych, która pozwoli zachować i rozwijać ukraińsko-polski tandem.

Jer: Czy władze ukraińskie mają dane na temat liczebności mniejszości ukraińskiej w Polsce? Czy ze swojej strony jakoś to monitorują?

Ołeksandr Nykonenko: Tak rzeczywiście. Ostatni spis ludności pokazał, że etnicznych Polaków na Ukrainie mamy teraz ponad 200 tysięcy. A co do mniejszości ukraińskiej w Polsce to wg oficjalnych polskich danych z ubiegłorocznego spisu, to Ukraińców w Polsce jest również około 200 tysięcy.

biolik: Jak statystyczny Ukrainiec postrzega statystycznego Polaka? Z sympatia (bracia-Słowianie), nienawiścią (trudna historia) czy zazdrością (bo Polak ciut bliżej Europy)?

Ołeksandr Nykonenko: Teraz Ukraińcy patrzą na Polaków jak na partnerów w sprawie stworzenia wspólnej Europy i jako na najbliższych i strategicznych partnerów.

Hryhorij: Czy ma szanse projekt ustawy wniesiony przez deputatów Werchownoji Rady, dzięki któremu my Ukraińcy za granicą dostaniemy odpowiedni status prawny na Ukrainie?

Ołeksandr Nykonenko: To bardzo drażliwy problem. Ja osobiście chciałbym, aby na Ukrainie wprowadzono podwójne obywatelstwo i żeby wszyscy Ukraińcy mieszkający poza granicami kraju mogli uzyskać ukraińskie obywatelstwo.

jsieki: Czy w związku z latami 2004-2005 czyli rokiem Polski w Ukrainie i Ukrainy w Polsce, planowane są jakieś konkretne przedsięwzięcia? Czy np. na Instytut Kultury Ukraińskiej w Warszawie będziemy musieli czekać aż do tego czasu?

Ołeksandr Nykonenko: Rok Polski w Ukrainie będzie powodem dla wydarzeń politycznych na poziomie centralnym. Chcemy, żeby to była prawdziwa okazja do nawiązania kontaktów między przedsiębiorstwami i między młodzieżą obu krajów. Chcemy, żeby było mniej haseł, a więcej kontaktów.

Przemek: Szwajcarzy maja zegarki, Niemcy samochody, Brytyjczycy Królową... Co takiego, Pana zdaniem, posiada Ukraina?

Ołeksandr Nykonenko: Mamy rakiety kosmiczne i największy samolot transportowy świata "Marzenie". Mamy też również inne bardzo ciekawe rzeczy. Ale o tym porozmawiamy, przy następnym spotkaniu.

Więcej na stronie onetu.

 

 


 

 

Ołeksandr Nykonenko, ambasador Ukrainy w RP, urodził się 24.10.1953 w Kijowie. Ukończył Uniwersytet Kijowski im. T. Szewczenki oraz stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Hawańskim. Był tłumaczem wojskowym w Angoli. W latach 1979–1985 był szefem wydziału Ukraińskiego Stowarzyszenia Przyjaźni i Stosunków Kulturalnych z Zagranicą. Następnie do 1988 pełnił funkcję III Sekretarza Ambasady Związku Radzieckiego w Mozambiku. Od 1988 do 1992 roku pracował w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Ukrainy, jako szef wydziału państw Afryki oraz Ameryki Łacinskiej.

Od 1992 do 2002 pełnił kolejno funkcję radcy p.o. szefa Departamentu Protokołu Państwowego, szefa wydziału państw Ameryki Łacińskiej Departamentu Stosunków Dwustronnych MSZ Ukrainy, Charge d’Affairs Ukrainy w Argentynie, szefa Departamentu Państw Azji i Pacyfiku, Bliskiego і Środkowego Wschodu oraz Afryki MSZ Ukrainy, charge d’Affairs Ukrainy w Federacyjnej Republice Brazylii. Był też, ambasadorem Nadzwyczajnym i Pełnomocnym Ukrainy w Federacyjnej Republice Brazylii, ambasadorem Nadzwyczajnym i Pełnomocnym Ukrainy w Boliwii, Wenezueli, Ekwadorze (07.1997-01.2000, akredytowany w drodze łączenia obowiązków), szefem ІV Terytorialnego Departamentu MZS Ukrainy oraz dyrektorem Departamentu Współpracy Dwustronnej MSZ Ukrainy.

5 marca 2002 r. mianowany przez Prezydenta Ukrainy Ambasadorem Nadzwyczajnym i Pełnomocnym Ukrainy w RP. 3 kwietnia b.r. wręczył na ręce Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej listy uwierzytelniające.

Włada biegle angielskim, hiszpańskim, portugalskim oraz rosyjskim. Odznaczony państwowymi nagrodami Ukrainy, Brazylii, Boliwii, Chile.

Ukrainiec, żonaty; ma syna.