>>ogłoszenia<<

Helsińska Fndacja Praw Człowieka oddaje w Państwa ręce książkę Od migracji do integracji. Vademecum, która jest jedną z dwóch publikacji przygotowanych w ramach projektu Fundacji Weź kurs na wielokulturowość. Edukacja na temat praw człowieka i wielokulturowości kluczem do budowania otwartego społeczeństwa przyjmującego obywateli państw trzecich.

 

To zbiór sześciu tekstów, których nadrzędnym celem jest pomóc zrozumieć sytuację imigrantów w Polsce oraz ukazać wielowymiarowość problematyki migracji oraz integracji cudzoziemców. Autorzy w swoich artykułach starali się przybliżyć podstawowe pojęcia, które wiążą się z tą tematyką, opisać mechanizmy rządzące obecnością imigrantów w społeczeństwie przyjmującym, zebrać prawne regulacje dotyczące cudzoziemców przebywających na terytorium Polski, a także pokazać, jak złożone są zjawiska psychologiczne i społeczne towarzyszące migracji i integracji, czy zaprezentować grupy cudzoziemców mieszkające w Polsce oraz dobre praktyki – pomysły na integrację – z których można i warto czerpać.

 

Vademecum jest przeznaczone przede wszystkim dla pracowników oświaty, służb mundurowych, urzędników samorządowych oraz środowisk służby medycznej. Może stanowić jednak także swoisty niezbędnik sędziego, prokuratora czy każdej innej osoby, która zajmuje się lub chce się zająć kwestiami integracji cudzoziemców, albo będzie mieć do czynienia z cudzoziemcami w swojej pracy zawodowej czy w ramach działalności społecznej.

 

Mamy nadzieję, że nasza publikacja, w której tematyka migracji i integracji przedstawiona jest z tak różnych perspektyw (od socjologicznej, poprzez psychologiczną, antropologiczną, do prawnej), zainteresuje Państwa.

 

W imieniu zespołu projektu oraz autorek i autora tekstów zapraszam do lektury Vademecum.

 

Agnieszka Chmielecka, Helsińska Fundacja Praw Człowieka


(2012-04-13)


 

Udostępnij