Kurdystan

 

Kraina geograficzna na Bliskim Wschodzie zamieszkała przez Kurdów, nigdy dotąd nie uzyskał statusu niepodległego państwa. Pierwszy raz status autonomii posiadała Republika Machabadzka, utworzona w 1946 roku na terytorium dzisiejszego Iranu (przetrwała tylko rok), obecnie status taki przysługuje Regionalnemu Rządowi Kurdystanu w ramach Federacji Irackiej.

 • Kurdystan - informacje ogólne

  Ogólna powierzchnia Kurdystanu: około 450 tys. km2, z czego ponad połowa znajduje się na terytorium Turcji. Kurdystan wchodzi w skład czterech państw: Turcji, Iranu, Iraku i Syrii. Region ten charakteryzują w pierwszej kolejności krajobrazy górskie: wysokie szczyty, wyżyny i rwące rzeki.

 • Kurdystan turecki

  Kurdystan turecki - region w Turcji wschodniej, nie uznawany do tej pory oficjalnie za autonomiczny, stanowi największą część spośród czterech sąsiadujących ze sobą fragmentów Kurdystanu.

 • Emigracja kurdyjska

  Dyskryminacja, jakiej naród kurdyjski podlegał w XX wieku w swojej ojczyźnie - Kurdystanie, części czterech niezależnych państw Turcji, Syrii, Iraku i Iranu, a także wynikająca z niej zła sytuacja gospodarcza regionu i rozmaite bardzo złożone problemy społeczne powodowały zwiększoną emigrację Kurdów do innych krajów.

 • SOS dla Hasankeyf

  Hasankeyf to pozostałości ogromnego starożytnego miasta położonego nad górnym biegiem Tygrysu, w dzisiejszej wschodniej Turcji lub w Kurdystanie tureckim. Ale Hasankeyf, któremu od kilkudziesięciu lat grozi zalanie w związku z projektem budowy tamy Ilısu, to dziś także złożony problem odzwierciedlający bardzo wiele problemów państwa o nazwie Republika Turecka.

 • Turcja i Kurdowie. Walka o rząd dusz

  Od jesieni tego roku język kurdyjski w Turcji po raz pierwszy po latach prześladowań i zakazów przekroczył magiczny próg szkoły publicznej. Mimo że póki co będzie jedynie językiem do wyboru dla uczniów od czwartej klasy szkoły podstawowej, to jednak jest to osiągnięcie. Jeszcze rok temu premier Erdoğan zarzekał się przecież, że język kurdyjski może być nauczany tylko na prywatnych kursach. (2013-02-04)

   

 • Twórczość Kurdów

  Tragiczne losy narodu kurdyjskiego wpłynęły także na sytuację jego twórczości artystycznej (ludowej, literackiej, malarskiej czy filmowej), która do dziś dnia pozostaje światu tak mało znana. Mimo to ma jednak całkiem sporo do zaproponowania..... 

 • Kobiety kurdyjskie

  Podobnie, jak w innych regionach Bliskiego Wschodu, sytuacja kobiet  w Kurdystanie nie należy do najłatwiejszych. Mimo to jednak kobiety kurdyjskie wykazują w ostatnich latach sporą mobilizację w walce o swe prawa, godność i poprawę życia, stając się jednym z najmocniejszych ogniw rozwijającego się powoli - świadomego swych praw - społeczeństwa obywatelskiego.

 • Kurdowie między Biblią i Koranem

  Obszar zamieszkiwany obecnie przez Kurdów - Kurdystan to teren wydarzeń opisywanych w Biblii, zwanych wówczas Medią.

 • Kurdowie - Dwa spotkania

  To było na samym początku naszego pobytu w Iranie. Nowe smaki, zapachy i dźwięki. Z Tabrizu postanowiliśmy jechać do Sanandaj, stolicy irańskiej części Kurdystanu. Ale wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy nic. To znaczy wiedzieliśmy, że Kurdowie noszą spodnie na gumkach, takie jak niektórzy panowie w autobusie.

 • Hesenê Metê – kurdyjski pisarz ze Szwecji

  W dniach od 28 do 31 marca na zaproszenie Pracowni Studiów Kurdyjskich Instytutu Orientalistyki UJ gościł w Krakowie kurdyjski pisarz Hesenê Metê, niegdyś członek organizacji opozycyjnych w Turcji, obecnie mieszkający na emigracji. (2012-04-27)