Nasze projekty
 


PATRONAT MEDIALNY
.
.


Kampanie


Przyjaciele

 Czy uważasz, że Polska jest krajem otwartym na różnorodność kulturową?

>>komentarze<<

 

ATD Czawarty Świat  Polska: Wiadomości z Haiti - miesiąc po trzęsieniu ziemi

 

Drodzy przyjaciele w Polsce,

Jak wiecie, sześciu wolontariuszy wyjechało z Paryża 2 lutego, aby dołączyć do ekipy na Haiti. Jeden z nich zadzwonił do Centrum ATD we Francji 10 lutego: Wczoraj był szczególny dzień. Po raz pierwszy od czasu trzęsienia ziemi ekipa ATD zebrała rodziny z sąsiedztwa razem w grupie.

Na placu rozłożyliśmy duże namioty, aby chroniły nas od słońca, okolicę udekorowaliśmy przedmiotami przywiezionymi z Międzynarodowego Centrum we Francji i wiadomościami przysłanymi z całego świata. Spotkanie rozpoczęło się chwilą modlitwy, zgodnie z tutejszym zwyczajem. Następnie byliśmy świadkami kilku minut ciszy upamiętniającej ofiary trzęsienia ziemi, później śpiewaliśmy. W końcu podzieliliśmy się na grupy, aby rozmawiać. Ludzie dużo mówili o tym, gdzie byli 12 stycznia, o tym jak szukali swoich dzieci i innych członków rodziny. Niektórzy wspominali chwile, kiedy zobaczyli swoje domy zupełnie zniszczone. Rodziny opowiadały również o tym, jak dzieliły się z innymi jedzeniem, w dniach kiedy mogły przygotować jakiś posiłek. Ludzie dzielili się wieloma rzeczami. Wszyscy spali pod gołym niebem.

 

Kiedy znów spotkaliśmy się wszyscy razem, wolontariusze wyjaśnili czym zajmowali się po 12 stycznia: odwiedzali różne okolice, nawiązywali kontakty z innymi organizacjami oraz haitańskim rządem, aby napływająca pomoc mogła dotrzeć do rodzin. Przedstawili projekt dożywiania małych dzieci, który został stworzony we współpracy z Action Against Hunger (Akcja Przeciwko Głodowi) w okolicy zwanej Grande Ravine. Ten projekt powinien objąć pomocą ponad 1000 dzieci.

 

Przed końcem spotkania podzieliliśmy się jedzeniem od Ambasady Wenezueli, w kolorowych plastikowych torbach, które Saint Jean (członek ekipy wolontariuszy) znalazł rano. Jacqueline i David, dwoje innych wolontariuszy, spędzili trochę czasu z grupą nowych osób. Była to grupa dzieci i młodych ludzi, wraz z grupą kobiet, które długo czekały przy drzwiach, cierpliwie a czasem z gniewem i nadzieją, że coś otrzymają. Jacqueline i David zaprosili wszystkich do środka, aby usiedli, zaczęli rozmawiać. Jacqueline powiedziała później: Najgorszą rzeczą jest poniżenie. Nie mamy prawa sprawić, aby prośba o pomoc niosła poniżenie. Nie możemy odesłać osób, które czekały trzy godziny pod drzwiami, do domu z pustymi rękami. Nie możemy też zacząć rozdawać rzeczy wszystkim, którzy zapukają do naszych drzwi, jeśli byśmy tak zrobili, w ciągu dwóch godzin mielibyśmy pod drzwiami trzysta osób. Musimy poczekać, a w odpowiedniej chwili zaprosić ludzi do środka, tak jak się zaprasza przyjaciół, spędzić z nimi czas. W ten sposób, odchodząc będą czuli, że rzeczywiście zostali przez nas przyjęci.

 

Rząd haitański zaproponował, żeby 12, 13 i 14 lutego były dniami żałoby narodowej. Na Haiti, ekipa ATD chciałaby, aby każdy z jej członków mógł zatrzymać się na chwilę, odpocząć, zobaczyć się z rodziną, czego niektórzy nie byli w stanie zrobić, będąc bardzo zajęci, dniami i nocami. Zazwyczaj członkowie ATD na Haiti gromadzą się 14 lutego, aby wspólnie uczcić rocznicę śmierci Ojca Józefa Wrzesińskiego. W tym roku, postanowili spotkać się ze swoimi haitańskimi braćmi i siostrami w miejscu o szczególnym znaczeniu naprzeciwko Pałacu Narodowego.

 

Wszędzie na świecie musimy szukać środków, także finansowych, aby mieć możliwość wspierania długoterminowych projektów ATD na Haiti. Chcielibyśmy, abyście w dalszym ciągu rozmawiali o tym z ludźmi wokół Was, zachęcali waszych przyjaciół i znajomych do odwiedzania strony www ATD (www.atd.org.pl akapit: Haiti 2010).

 

Ekipa ATD w Warszawie


numer konta dla darowizn:

Bank Millenium
38 1160 2202 0000 0000 7346 9569

Z tytułem Pomoc dla Haiti