• Kobiety z organizacji VAKAD
    Kobiety z organizacji VAKAD

Kobiety kurdyjskie

 

Dr Nazand Begichani urodziła się w 1964 roku w mieście Kojsindżak, studiowała Język i Literaturę Angielską na uniwersytecie w Mosulu. Od 1987 roku mieszka na emigracji.

Swą pracę doktorską poświęciła przedstawieniu kurdyjskich kobiet w literaturze europejskiej w XIX i XX stuleciu. Jest jedną z założycielek organizacji: International Kurdish Women Studies Network (1996) i Kurdish Women Action Against Honour Killing (2000). Aktywnie działa na rzecz obrony praw człowieka, sprzeciwiając się izolacji kobiet na Bliskim Wschodzie, dążąc do poprawy ich sytuacji przede wszystkim dzięki edukacji. Organizuje liczne konferencje i programy propagujące walkę z dyskryminacją. Wielokrotnie narażała się również kurdyjskim politykom twierdząc, że problem złego traktowania kobiet nie może być uznany za wewnętrzną sprawę Kurdystanu, wstydliwą i skrywaną. Nazand Begichani jest również poetką, sama tłumaczy swoje wiersze na język angielski.

 

Leyla Zana, działaczka praw człowieka, która jako pierwsza Kurdyjka-członek tureckiego parlamentu protestowała przeciwko dyskryminującej Kurdów polityce władz tureckich.

Za swoją działalność została skazana na 15 lat więzienia. Naciski międzynarodowych organizacji praw człowieka, w tym Amnesty International oraz Europejskiego Trybunału Praw Człowieka spowodowały, iż Zana została zwolniona po 10 latach. Wtedy dopiero mogła odebrać przyznaną jej wcześniej Nagrodę Sacharowa. Urodzona w 1961 roku w Sivan, nieopodal Diyarbakir, Leyla Zana, jest nadal zaangażowana politycznie. Stała się symbolem pokojowej walki o prawa Kurdów.

 

Aynur Doğan, kurdyjska piosenkarka, urodziła się w 1975 roku w tureckiej wiosce Çemisgezek. W roku 2002 wydała swoja pierwszą płytę Seyir, która zapoczątkowała jej karierę.

Przełomem dla artystki stała się płyta Keçe Kurdan (Kurdyjska dziewczyna). Sukces Keçe Kurdan spowodował popularyzację kurdyjskiej muzyki na całym świecie. London Times w marcu 2005 umieścił Aynur na okładce dodatku kulturalnego pt. Kulturalne bogactwo Turcji. Aynur wystąpiła w filmie dokumentalnym Istanbul Hatırası / Crossing the Bridge. (Życie jest muzyką). Muzyka Aynur Doğan czerpie z kurdyjskich tradycji, co wywołało sprzeciw władz tureckich. Sąd w Diyarbakir nakazał usunięcie płyty Keçe Kurdan z półek sklepowych pod zarzutem nawoływania do separatyzmu. Od decyzji Sądu odwołano się i została ona anulowana we wrześniu 2005 roku. Aynur Doğan nieustannie koncertuje, obdarowując międzynarodową publiczność swoją magiczną muzyką. Zdaniem niektórych artystka staje się symbolem „kurdyjskiego głosu” w walce o wolność.

Strony: 1 2 Następna »