Tak właśnie. Nieprzyjemnie się zrobiło.

 

Dlaczego by nie użyć takiej konstrukcji? Przypominam, że po zamachu na World Trade Center najbardziej nawet wstrzemięźliwe gazety świata krzyczały nagłówkami typu: „Dlaczego oni nas nienawidzą? czy „Mord w imię islamu”.

 

Badane przez mnie konwertytki na islam mówiły w wywiadach, że na ich widok na polskich ulicach nierzadko podnosiły się okrzyki:”Allah akbar” czy „Bin Ladenki”. Czy oznacza to, że teraz na widok wysokiego blondyna lud będzie ze wstrętem mówił:”W imię ojca i syna”? Wszak terrorysta z Norwegii oznajmił światu w swoim manifeście, że jest chrześcijaninem. Zresztą, na facebooku pojawiły sie już antychrześcijańskie wypowiedzi, choć nie w takim nasileniu jeszcze, jak antyislamskie, ponieważ islamofobia na razie ma sie dużo lepiej.

 

Czy Brewik jest chrześcijaninem? Mówi, że jest. Osama Bin Laden też mówił, że jest muzułmaninem, co więcej, wydał fatwę, nakazującą zabijać wszystkich innowierców. Wielu się nią przejęło. Tak samo zresztą wielu doskonale rozumie filozofię Brewika (poza może samym zabijaniem), zwłaszcza jej element islamofobiczny.

 

A tu pojawia się właściwie inne pytanie, na które na próżno usiłowaliśmy sobie odpowiedzieć w czasie dyskusji uczelnianych. Czy jesli ktoś mówi, że jest chrzescijaninem, to nim jest? Czy jeśli konwertytka na islam twierdzi, że jest muzułmanką, jest nią? Dla potrzeb badań, uznawaliśmy, że tak. Ale czy tak faktycznie jest?

 

Jeśli poinformuję czytelników, że jestem kosmitką, bo bardzo głęboko w to wierzę, czy należy traktować to poważnie? Tak, jesli spełnię kryteria pochodzenia kosmicznego (jeśli takie istnieją): czyli, na przykład, będę się obnosiła z sepulkami, kurdlem u nogi, wyposażona w sześć kończyn dolnych i wdzięczne przylgi i na pytanie, czym jest X factor, zgrabnie rozrysuję równanie wykazujące, że prędkość nadświetlna X jest mozliwa, a na obiad zjem żywą szafę, któą przywiozłam stateczkiem kosmicznym w kształcie spichlerza zbożowego (przepraszam, właśnie wróciłam po latach do Lema i nie mogłam sie powstrzymać)...więcej..>>

 

26/07/2011 @ 21:27