Islamska Republika Iranu (pers. جمهوری اسلامی ايران – Dżomhuri-je Eslâmi-je Iran) – państwo na Bliskim Wschodzie, leżące nad Morzem Kaspijskim, Zatoką Perską i Zatoką Omańską, do 1935 roku w językach europejskich oficjalnie nazywane Persją.

 • 100 lat Konstytucji Irańskiej

  Okres 1905-1911, zwany tradycyjnie "rewolucją konstytucyjną" to w Iranie okres burzliwy politycznie, lecz twórczy intelektualnie, gdy w trakcie ostrego kryzysu i przemian politycznych ścierały się idee i poglądy, pojawiały się nowe prądy i zjawiska w kulturze, a przede wszystkim konkurowały ze sobą różne koncepcje reform ustrojowych.

 • Spotkanie z irańską działaczką Maryam Mirzą

  Spotkanie z Maryam Mirzą odbyło się 25 lipca w Krakowie, w Instytucie Filologii Orientalnej UJ. Maryam Mirza jest irańską działaczką na rzecz praw kobiet, do Polski przyjechała na zaproszenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

 • Święte miasta Wschodu - Maszhad

  Zwyczajem zapożyczonym zapewne z pielgrzymek do Mekki było czawosz-chani – śpiewanie specjalnych tekstów ku czci świętego w czasie drogi, a szczególnie z chwilą zbliżania się do świętego grobu. Kiedy pielgrzymom ukazywały się z oddali złote kopuły mauzoleum imama Rezy, przewodnik karawany wznosił okrzyk powitalny. Dziś jeszcze można go usłyszeć w pociągach i autobusach dojeżdżających do Maszhadu o świcie, po kilkunastogodzinnej podróży z Teheranu czy innych odległych miast.

 • Wszystko zostaje w rodzinie - Makhmalbaf i spółka

  Mężczyźni we wnętrzu bazaru wystukują na mosiężnych kotłach dźwięki V Symfonii Beethovena. Dziewczynka ozdabia paznokcie płatkami kwiatów. Figurka jeźdźca na zboczu ośnieżonych wzgórz. Kłębki barwnej wełny niesione przez prąd górskiego strumienia. Wyścig kalek w kierunku protez nóg spadających z helikoptera na miniaturowych spadochronach. Obłąkany szach przeżuwa razem z krową zwoje filmowej taśmy. Bajecznie kolorowy orszak kobiet bez twarzy przemierzający pustynię.

 • Wybory w Iranie 2009

  W Iranie od dwóch tygodni trwają krwawo tłumione przez władzę protesty przeciwko wynikowi wyborów prezydenckich z 12 czerwca.

 • Irański program nuklearny

  „Irański nuklearny pociąg nie ma biegu wstecznego ani hamulca.” To spostrzeżenie, znakomicie oddaje charakter irańskich dążeń do osiągnięcia statusu potęgi militarnej regionu. Bliski Wschód nie jest już tylko areną strategicznej gry między liderami regionu. Od czasu wyboru Mahmuda Ahmadineżada na urząd prezydenta Iranu, państwo to umacnia swoją strategiczną pozycję i znaczenie również na arenie międzykonytynentalnej.

 • Graffiti w Iranie

  Graffiti, czyli uzewnętrznianie emocji różnych grup społecznych za pomocą napisów i symboli umieszczanych na murach, stało się zjawiskim międzynarodowym i jest dziś elementem spotykanym w większości miast na świecie. Kilka lat temu fenomen graffiti dotarł do Iranu. Działalność irańskich grafficiarzy jest inspirowana zjawiskiem ukształtowanym na Zachodzie, lecz często wyróżnia się swoim własnym charakterem artystycznym, społecznym i politycznym.