Irak oczami jego mieszkańca

 

Pomimo częstotliwości, z jaką tematy związane z Irakiem pojawiają się obecnie w naszych mediach, nie wiemy zbyt wiele o tym interesującym kraju, o jego ludziach, ich codziennych problemach, kulturze i wartościach. Poprosiłam A. (nie chciał on, by jego imię zostało wymienione w wywiadzie), by odpowiedział mi na kilka pytań na temat Iraku. Chociaż mieszka teraz w Europie, nie zapomniał o swojej cierpiącej ojczyźnie.

Przede wszystkim z jakiej części Iraku dokładnie pochodzisz?

Z północy.

Które miasto Iraku jest według Ciebie najpiękniejsze?

Bagdad był najpiękniejszym miastem na świecie.

Co powinien zobaczyć każdy, kto chciałby zwiedzić Irak?

Wszystko! Jak wiesz, w Iraku nie ma teraz turystyki. Nawet wcześniej kraj nie wykorzystywał swojej wielkiej szansy w świecie turystyki. W Iraku jest mnóstwo miejsc wartych obejrzenia, więcej, niż ktokolwiek mógłby sobie wyobrazić.

Czy Irakijczycy nadal odczuwają dumę z tego, że Bagdad był dawniej stolicą całego arabskiego kalifatu?

Niewielu. Ale większość uważa, iż choć nasza historia była często krwawa, Irak był najlepszy w XX wieku pod wieloma innymi względami. Wniosek taki Irakijczycy wyciągnęli ze sposobu, w jaki obeszły się z nimi inne narody. Myślę, że nie ma dwóch Irakijczyków, którzy mieliby inny pogląd na tę sprawę, ponieważ my zawsze bardzo szanowaliśmy obcokrajowców i innych Arabów i sposób, w jaki zostaliśmy potraktowani nas zszokował – mnie nie, ponieważ zdawałem sobie z tego wszystkiego sprawę wcześniej. To leży w naturze Irakijczyków – niezależnie od ich mentalności – żeby szanować innych.

Jak Irakijczycy najbardziej lubią spędzać czas wolny?


Podobnie jak przedstawiciele innych narodów, jeżdżą do turystycznych punktów, w Iraku i poza nim, chodzą także do specjalnych miejsc zwanych gahwa, co oznacza kawiarnię, gdzie Irakijczycy piją herbatę, kawę i inne napoje. Korzystają również z miejsc poświęconych sportowi i urządzają mnóstwo pikników. Chodzą także do miejsc, gdzie się modlą.

Co jest narodowym produktem irackim?

Irak ma największe zasoby ropy naftowej na świecie, posiada również inne liczne minerały, a także daktyle. W kraju były ponad 33 miliony palm, wiele rodzajów owoców i warzyw oraz innych rzeczy.

Skąd wzięła się nazwa państwa Irak?

Zgodnie z moimi informacjami Irak to arabskie słowo, które pochodzi od wyrazu irk, oznaczającego korzeń. Stąd nazwa kraju może oznaczać korzenie.

Kto był lub jest według Ciebie największym w historii Irakijczykiem?

To bardzo trudne pytanie dla mnie, ponieważ zarówno wewnętrzna głupota jak i zewnętrze naciski nie pozwalają takiej osobie zaistnieć. Nasze przeznaczenie sprawiło, że taka osoba jest wciąż nieznana...

Czego najbardziej Ci brakuje w Europie w stosunku do Iraku?

Słońca i słońca, niektórych przyjaciół i bliskich, szczerego współistnienia, nawet, jeśli przez większość czasu jest ono trudne oraz innych rzeczy, takich jak umiejętności irackich lekarzy. Pomimo wszystkich niesprawiedliwości podczas całej historii Iraku, aż po dzień dzisiejszy – atmosfery normalnego, wartkiego życia wśród prostych, prawdziwych ludzi, które jest pełne zgiełku i wiary. Być może ci nieznani ludzie, którzy żyją w zgodzie ze swoim sercem, są prawdziwymi bohaterami Iraku.

Która potrawa iracka jest Twoim zdaniem najsmaczniejsza?

Dla mnie najsmaczniejsza jest dolma.

Strony: 1 2 3 Następna »