• Bahram Hajou, Powtórzenie
    Bahram Hajou, Powtórzenie

Pierwszym celem emigracji po powstaniu Republiki Tureckiej w 1923 roku stały się Kurdystan iracki, Syria i Liban (będące początkowo pod kontrolą Brytyjczyków i Francuzów), a następnie kraje Europy Zachodniej, USA, ZSRR, a nawet tak odległe miejsca jak Australia czy Nowa Zelandia.

Kurdyjski pisarz Mehmed Uzun określił emigrację mianem kraju wygnanie, wskazując, że stała się ona szczególną nową ojczyzną, będącą nie tylko smutnym miejscem wegetacji, ale szansą na rozwijanie własnej kultury i kontaktów z rodakami pochodzącymi z różnych części Kurdystanu. Na rozwój kontaktów i wiedzy o własnej kulturze wpłynął bardzo rozwój mediów, a zwłaszcza telewizji satelitarnej i Internetu, które docierają także do Kurdystanu.

I choć dziś centrum życia politycznego, kulturalnego i społecznego stał się Region Kurdystanu w Iraku, do którego powróciła spora część ludzi świata kultury i polityki, to jednak emigracja wciąż odgrywa aktywny udział w kreowaniu nowej rzeczywistości. Wkład ten często ma postać wrażliwej krytyki i zaangażowania w sprawy własnej ojczyzny, zwłaszcza rozwijającego się Regionu Kurdystanu w Iraku.

Ważnymi centrami kultury kurdyjskiej w Europie są: Paryż, gdzie od wielu lat aktywnie działa Instytut Kurdyjski, Sztokholm - siedziba kurdyjskiej biblioteki i wielu organizacji, jak chociażby Inicjatywa Kurdów w Europie, a także Berlin, Bruksela, czy Wiedeń. Również w Krakowie od 2001 roku działa Kurdyjskie Centrum Informacji i Dokumentacji.

 

Strony: 1 2 Następna »
  • Kurdyjskie Centrum Informacji i Dokumentacji w Krakowie

    Kurdyjskie Centrum Informacji i Dokumentacji zostało założone w Krakowie w 2001 roku i kontynuuje działalność Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Kurdyjskiej powstałego w roku 1992 i zamienionego później na Towarzystwo Polsko- Kurdyjskie. KCIiD to organizacja zrzeszająca naukowców, studentów i wszystkich zainteresowanych tematyką kurdyjską, w tym zwłaszcza imigrantów kurdyjskich w Polsce, których liczbę ocenia się na ok. 150 osób. Kurdowie mieszkający w Polsce to głównie osoby, które wyemigrowały z Syrii i Iraku, a także z Turcji i w mniejszym stopniu z Iranu.

  • Wywiad z Azizem Alişem - dyrektorem Inicjatywy Kurdów w Szwecji