• Aborygen grający na didgeridoo
    Aborygen grający na didgeridoo

Didgeridoo to jeden z najstarszych instrumentów muzycznych świata. Wynaleźli go Aborygeni z północnej Australii, którzy na ogół robili go, drążąc dziurę w pniu drzewa, a czasami po prostu wykorzystywali drzewa wydrążonego przez mrówki. Didgeridoo posługiwali się szamani, wykorzystujący wpływ jego dźwięków na psychikę człowieka. Według niektórych potężne wibracje tego instrumentu mają właściwości lecznicze: organizmowi chorego ponoć potrafią przywrócić równowagę i harmonię.

Każdy instrument jest oryginalny i niepowtarzalny. Ma swoje własne brzmienie i indywidualną charakterystykę tonu.


 

 

Bumerang - miotana ręcznie broń myśliwska wykonywana z płaskiego kawałka drewna mającego charakterystyczny kształt rogala. Powszechnie używany przez australijskich Aborygenów od przynajmniej 15 tys. lat, znany był i w innych miejscach naszego globu. Przypuszczalnie przodkiem bumerangu był ciężki kij, który pierwotni łowcy rzucali płasko nad ziemią, by zabić badź ogłuszyć zwierzynę. Zapewne przypadek umożliwił odkrycie, że nieco lżejszy i
odpowiednio wygięty patyk rzucony pod właściwym kątem, wraca
do miotającego. Odtąd funkcjonowały dwa rodzaje bumerangów:

- bumerangi niepowracające, duże i ciężkie, używane do walk i polowań na większą zwierzynę
- bumerangi powracające służące głównie do polowania na ptaki - wyrzucane w powietrze mogły zabić jednorazowo nawet kilka sztuk, a przy niecelnym rzucie powracały łukiem do myśliwego. Ten typ bumerangów bywa też wykorzystywany do zabawy, przyjmującej niekiedy formę niemal sportowej rywalizacji. Z fizycznego punktu widzenia jego zawracanie w locie jest możliwe ze względu na zasady aerodynamicznego wznoszenia i precesji żyroskopowej.

Umiejętnie rzucony bumerang rozwija prędkość sięgającą 100 km/h.

Bumerang

Bumerang