Bliski Wschód

 

Bliski Wschód przyciąga uwagę z wielu powodów. Jest kolebką wielu cywilizacji i kultur, a z drugiej strony przestrzenią konfliktów, których tragiczne zagmatwanie przypomina nieraz węzeł gordyjski...

 • Konflikt palestyńsko-izraelski oczami Ewy Jasiewicz

  Ewa Jasiewicz "Chcemy uświadomić ludziom w Polsce na czym polega problem palestyńsko-izraelski. Pokazać, że to też dotyczy Polski"

 • Palestyna oczami jej mieszkańca

  Palestynę znamy z programów informacyjnych w telewizji. Znamy ją jako miejsce cierpienia i prawie codziennej wojny. Nie możemy sobie nawet wyobrazić normalnego życia tam. A jednak ono istnieje. Musi. Hasan Qwider ma 18 lat. Mieszka w Gazie. Poprosiłam go o udzielenie mi wywiadu na temat jego ojczyzny.

 • Liban oczami jego mieszkańca

  Niewątpliwie mam szczęście. Mój przyjaciel to naprawdę wspaniały człowiek. Ale prócz wielu zalet, które niewątpliwie posiada i o których mogłabym długo opowiadać, jest również w połowie Libańczykiem. A to stwarza pewne korzyści nie tylko dla mnie osobiście, ale i dla Czytelników Arabii...

 • Irak oczami jego mieszkańca

  Pomimo częstotliwości, z jaką tematy związane z Irakiem pojawiają się obecnie w naszych mediach, nie wiemy zbyt wiele o tym interesującym kraju, o jego ludziach, ich codziennych problemach, kulturze i wartościach.

 • Zapomniani czy zasymilowani? Sytuacja mniejszości w Turcji.

  Raport 2009 organizacji Minority Rights Group International (MRG) autorstwa Nurcan Kaya powstał w ramach projektu o nazwie “Walka z dyskryminacją i promowanie praw mniejszości w Turcji” uzyskując wsparcie finansowe Unii Europejskiej.Autorka jest prawnikiem specjalizującym się w prawach człowieka, sposobach przeciwdziałania dyskryminacji i przemocy wobec kobiet, od 2006 roku współpracuje z MRG jako koordynator Programu Tureckiego.

 • Chrześcijanie na Bliskim Wschodzie

  Bliski Wschód, choć postrzegany dziś głównie jako muzułmański, jest również ojczyzną chrezścijaństwa i po dziś dzień domem dla wielu chrześcijan różnych obrządków.

 • Struktura społeczna współczesnego Izraela

  Struktura społeczna przybiera różne postaci: hierarchii, dystansów, nierówności czy podziałów i zróżnicowań. Można ją jednak zdefiniować jako układ stosunków między ludźmi, kategoriami społecznymi, organizacjami, instytucjami (takimi jak: rodzina, gospodarstwo, przedsiębiorstwo); jako wielokierunkowe stosunki społeczne (określone schematy oczekiwanych interakcji).