Azja Centralna


Czasem nazywana Środkową należy leży dziś w centrum zainteresowania wielu sił politycznych, ale także badaczy, dziennikarzy i podróżników. Rozpad Związku Radzieckiego i powstanie w tym rejonie niepodległych państw, które z kolei dostały się w strefę wielu wpływów, spowodowało powstanie nowych wyzwań.

 • Iran

  Islamska Republika Iranu (pers. جمهوری اسلامی ايران – Dżomhuri-je Eslâmi-je Iran) – państwo na Bliskim Wschodzie, leżące nad Morzem Kaspijskim, Zatoką Perską i Zatoką Omańską, do 1935 roku w językach europejskich oficjalnie nazywane Persją.

 • Afganistan

  Afganistan położony jest w Azji Środkowej, w północno-wschodniej części Wyżyny Irańskiej i Hindukuszu. Ponad połowa terytorium tego górzystego  kraju wznosi się powyżej 2000m n.p.m.

 • Republiki środkowoazjatyckie

  Po latach marginalizacji region postsowieckiej Azji Środkowej staje się jednym z najważniejszych obszarów świata. Tamtejsze republiki położone są na skrzyżowaniu dróg handlowych z Chin do Europy i na trasie jednej z głównych dróg przerzutowych afgańskiej heroiny; stanowią bufor chroniący Rosję przed islamskim fundamentalizmem i zaplecze dla amerykańskich sił działających w Afganistanie, a jednocześnie obszar działania wielu radykalnym grup islamskich i miejsce rekrutacji ochotników do afgańskiej partyzantki.

 • Polskie wyprawy w góry Iranu i Afganistanu

  Owiany tajemnicą i magią Hindukusz prawie w całości znajduje się w Afganistanie, jednak jego najwyższy szczyt –Tirich Mir osiągający wysokość 7706 m.n.p.m położony jest już na terenie Pakistanu, natomiast najwyższym szczytem Afganistanu jest Noszaq mający 7495 m.n.p.m Cały ten łańcuch górski zaliczany jest do najwyższych gór świata. Również jego wielkość jest imponująca, bowiem ciągnie się on równoleżnikowo przez ponad 1000 km.

 • Kirgizja

  Kirgistan to jeden z najbardziej górzystych krajów Azji Centralnej. Dziś jest niewielkim państwem, powstałym po rozpadzie ZSRR, podobnie jak inne republiki zmaga się z wieloma problemami społecznymi i politycznymi. Ale jest to również kraj zachwycający swoimi krajobrazami i przestrzenią...