Afganistan położony jest w Azji Środkowej, w północno-wschodniej części Wyżyny Irańskiej i Hindukuszu. Ponad połowa terytorium tego górzystego  kraju wznosi się powyżej 2000m n.p.m.

 • Afganistan a sprawa polska

  W kontekście misji w Afganistanie, a wcześniej przy okazji misji w Iraku, powraca nieustannie problem możliwości i zasadności przeszczepiania pewnych zachodnich wartości na grunt społeczeństw Wschodu. Choćby demokracji, która dla nas jest dzisiaj ideałem całkiem naturalnym, ale dla Bliskiego Wschodu już niekoniecznie. Czy to wolno robić i czy to jest możliwe?

 • PAH w Afganistanie

  Jak pomagać Afganistanowi? Tocząca się obecnie dyskusja na temat, czy posyłać wojsko czy nie, powinna przenieść się na inny grunt. Pomyślmy o tym, czego Afgańczycy najbardziej potrzebują i jak możemy im to zapewnić.

 • Talibowie

  Ahmed Rashid, dziennikarz z pasją zajmujący się tematyką afgańską i środkowoazjatycką od ponad dwudziestu lat, przedstawia historię reżimu talibów na tle politycznych, społecznych, religijnych i gospodarczych realiów regionu.

 • Środowisko naturalne w Afganistanie

  W ciągu trzydziestu lat walk na terenie Afganistanu w jego środowisku naturalnym zaszły olbrzymie zmiany. Upadek lokalnych i państwowych form sprawowania władzy, a także bezkarność żołnierzy i partyzantów doprowadziła do obecnego kryzysu ekologicznego.

 • Uprawa maku, produkcja opium i heroiny w Afganistanie

  Afganistan jest krajem śródlądowym, odciętym od morza, o powierzchni 647 500 km kwadratowych. Od południowego wschodu Afganistan graniczy z Pakistanem (2430 km), na zachodzie graniczy z Iranem (936 km), Turkmenistanem (744 km) oraz Uzbekistanem (137 km). Z Chińską Republiką Ludową posiada granicę o długości zaledwie 76 km. Afganistan to kraj obfity w góry i wyżyny. Rolnictwo i działalność gospodarcza człowieka jest tu bardzo ograniczona. Terytorium tego kraju jest fragmentem ogromnego systemu alpejskiego, ciągnącego się przez cały obszar Euroazji.