Czy zamachy samobójcze w islamie są dozwolone? Ci, którzy mają zamiar się wysadzić, zabijając przy okazji kilka osób, uważają, że tak i z pewnością, zapytani o prawne usankcjonowanie tej opinii, powołaliby się na jakąś fatwę (np. szejka Qaradawiego, który uznał, że skoro Palestyńczycy nie mają broni, mogą użyć swoich ciał, by zadać śmiertelny cios wrogowi). Ci, którzy potępiają taką formę agresji (bardzo wielu muzułmanów tzw. środka – „mainstream Islam) bez problemu znajdą fatwę, która w czambuł potępia zamachy samobójcze.

 

Obie strony z punktu widzenia prawa islamskiego będą miały rację.

 

Dlaczego? Czym jest fatwa?

 

Nie jest to wyrok śmierci, jak mylnie przez wiele lat pisały media (zwłaszcza polskie) po tym, jak ajatollah Chomejni (tak wygląda prawidłowa pisownia- nie „Chomeini”) oznajmił wszem i wobec, że Salman Rushdie, autor, m.innymi, „Szatańskich wersetów”, zasłużył na smierć i odtąd każdy muzułmanin powinien dążyć do zabicia twórcy kontrowersyjnej książki.

 

Przypomnę, że „Szatanskie wersety” oburzyły wielu muzułmanów, ponieważ Rushdie przedstawił w nich proroka islamu jako sfrustrowanego rozbuchanego erotycznie sceptyka, a jego żony jako frywolne prostytutki, czym, według najgorliwszych, popełnił apostazję. Moim skromnym zdaniem Rushdie jest winny, w przypadku tej jednej książki, bardzo ciężkiemu grzechowi grafomaństwa, ale, całe szczęście, zrehabilitował się innymi dziełami i zdecydowanie nie zasłużył na śmierć. Niemniej, książka rozeszła się błyskawicznie, bo nic tak dobrze nie robi sprzedaży, jak szarganie świętości..więcej..>>


29/05/2011 @ 17:39