Staże dla 10 osobowej grupy z Białorusi w dniach 10-16 grudnia 2005, odbyły się w ramach programu "Wzmacnianie Społeczeństwa Obywatelskiego na Białorusi".

Program wizyty poświęcony został bardziej szczegółowym spotkaniom w wybranych przez uczestników miejscach.

Organizatorzy:
Stowarzyszenie Wschodnioeuropejskie Centrum Demokratyczne, Fundacja ZNAK, w ramach programu Instytut Mosty na Wschód

koordynacja wizyty:
Sylwia Gajownik, Jarosław Sołtys, współpraca: Marcin Piecuch, Marta Ścisłowska

 

Staż: Polska Akcja Humanitarna: Pod opieką tłumaczki - wolontariuszki PAH Marty Ścisłowskiej, jedna z uczestniczek programu zapoznała się ze specyfiką pracy organizacji.

Zapoznała się także z programem pomocy uchodźcom. Na stronach internetowych PAH oraz www.refugee.pl, www.amnesty.org.pl poszukiwała informacji na temat uchodźców białoruskich oraz przejawów łamania praw człowieka na Białorusi i na terenie Federacji Rosyjskiej. Uczestniczka stażu wzięła także udział w konferencji poświęconej problematyce Polska-Rosja i kraje WNP, zorganizowanej na Uniwersytecie Jagiellońskim, podczas której aktywnie uczestniczyła w dyskusji, przybliżając sytuację na Białorusi. Owocem stażu jest wspólny, autorski scenariusz zajęć lekcyjnych pt. „Ja nie Ruski”.

Staż: Uniwersytecki Szpital Dziecięcy, Kraków: Dzięki uprzejmości dr. hab. med. Macieja Kowalczyka, dyrektora Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, prof. Juliusza Pryjmy, kierownika Zakładu Mikrobiologii Klinicznej, i p. mgr Anny Szkarłat, która była kierownikiem stażu, jeden z uczestników programu, przez cztery dni przebywał na stażu w szpitalnym Zakładzie Mikrobiologii Klinicznej.

Jest on lekarzem pediatrą i kierownikiem pracowni mikrobiologicznej na Białorusi, a jednocześnie zaangażowanym działaczem społecznym i opozycyjnym. Ponieważ jego zainteresowania skupiają się przede wszystkim na poznaniu rozwiązań wyprowadzonych w polskiej służbie zdrowia, nowoczesnej aparatury – niedostępnej dotychczas na Białorusi, procedur, niewdrażanych w tamtejszym lecznictwie – miał sposobność zaspokoić swoje zainteresowania oraz poznać nowoczesną aparaturę.

Zawarł też nowe znajomości, które w przyszłości pozwolą mu aktualizować profesjonalną wiedzę medyczną.

Strony: 1 2 3 4 5 Następna »